Ako vybrať mikrofón?

Mikrofón je zariadenie pre premenu akustického signálu na signál elektrický. Slúži predovšetkým na záznam zvuku a pódiové vystúpenia. Mikrofóny môžeme deliť podľa účelu a umiestnenia (nástrojové, ručné), princípu snímania zvuku (kondenzátorové, dynamické), alebo ich smerovej charakteristiky (ľadvinovité, guľové). Iný mikrofón vyberáme pre záznam hovoreného slova, živé spevácke vystúpenie, štúdiové nahrávanie spevu alebo hudobného nástroja alebo záznam zvuku pri nahrávaní videa na DSLR alebo kameru.

Mikrofón je zariadenie pre premenu akustického signálu na signál elektrický. Slúži predovšetkým na záznam zvuku a pódiové vystúpenia. Mikrofóny môžeme deliť podľa účelu a umiestnenia (nástrojové, ručné), princípu snímania zvuku (kondenzátorové, dynamické), alebo ich smerovej charakteristiky (ľadvinovité, guľové). Iný mikrofón vyberáme pre záznam hovoreného slova, živé spevácke vystúpenie, štúdiové nahrávanie spevu alebo hudobného nástroja alebo záznam zvuku pri nahrávaní videa na DSLR alebo kameru.

Doba čítania 7 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Účel a umiestnenie

  • Pre pohodlné prezentácie sú ideálne mikrofóny hlavové, ktoré sa umiestňujú priamo na hlavu.

  • Podobné využitie nájdu mikrofóny klopové, ktoré sa umiestňujú na klopu, teda na odev do oblasti hrudníka, zvyčajne pomocou svorky.

  • Ručné mikrofóny sú využívané hlavne pre pódiové vystúpenia.

  • Stolné (konferenčné) mikrofóny sa pokladajú na stôl, či rečnícky pult na pódiu.

  • Puškové mikrofóny nájdu svoje využitie predovšetkým v oblasti audiovizuálnej tvorby. Umiestňujú sa na tyč alebo priamo na telo kamery, fotoaparátu a DSLR.

Spôsob zapojenia

  • XLR (slangovo tiež "cannon") je najčastejšie trojpinový konektor, ktorý je odolný a stabilný. Je vhodný pre profesionálne využitie.

  • Jack má najčastejšie veľkosť 3,5 mm, alebo 6,3 mm. Výhodou je kompatibilita s mnohými zariadeniami, najmä 3,5 mm verziu ľahko pripojíte k telefónu alebo k počítaču.

  • USB je univerzálne rozhranie, ktorým mikrofón pripojíte k počítaču a zároveň ho tým dobijete.

Princíp snímania zvuku

Kondenzátorové mikrofóny

V prípade kondenzátorových mikrofónov je membrána priamo súčasťou elektrického obvodu. Výstupný signál je u týchto mikrofónov slabší, preto väčšinou obsahujú aj integrovaný zosilňovač. Majú veľkú citlivosť, čo znamená veľmi verné podanie zvuku. Stretnete sa s nimi preto najčastejšie v profesionálnych štúdiách, kde sa využívajú najmä k nahrávaniu sólových nástrojov.

Dynamické mikrofóny

Dynamický mikrofón je asi najznámejším typom. Využíva membránu, ktorá zachytáva zvukové vlny a energiu prenáša na cievku. Vďaka odolnej a jednoduchej konštrukcii vyniká relatívne nenáročným použitím, navyše disponuje silným výstupným signálom, preto väčšinou nepotrebuje dodatočné napájanie, či predzosilňovač. Je vhodný pre živé spevácke vystúpenia.

Elektretové mikrofóny

Na trhu sa môžete stretnúť aj s elektretovými mikrofónmi, ktorých konštrukcia sa od štandardných kondenzátorových líši tým, že je ich elektrické pole vytvárané nevodivou hmotou, ktorá je permanentne elektricky nabitá (elektrotom). Ich jednoduchá konštrukcia umožňuje produkciu v miniatúrnych rozmeroch. Nájdeme ich tak v mobilných telefónoch, diktafónoch pod.

Páskové mikrofóny fungujú podobne ako mikrofóny dynamické. Namiesto membrány a cievky však využívajú tenký vodivý pásik. Sú ideálne pre záznam symfonickej hudby alebo hlasu. Lampové mikrofóny dobre znášajú prebudenie, teda nárazovo silný akustický tlak, ale v zaznamenanom zvuku býva patrný charakteristický šum. Používajú sa hlavne v štúdiách, sú pomerne drahé a vyžadujú pravidelnú výmenu lampy, ktorá sa časom opotrebováva.

Stolný štúdiový mikrofón

Smerová charakteristika

  • Guľová/všesmerová - Mikrofón sníma zvuk zo všetkých smerov rovnako. Využíva sa teda napr. k ozvučeniu klasických koncertov alebo na zachytenie hlasov viacerých ľudí na konferenciách atď.

  • Kardinoidná/ ľadvinovitá - Potláča zvuk idúci smerom zozadu a viac sa teda sústredí na zdroj zvuku. Mikrofóny s touto smerovou charakteristikou sa využívajú najmä pre spev, či nástroje a to ako živé na pódiách, tak aj nahrávané v štúdiu.

  • Superkardinoidna/hyperkardinoidna - Oproti klasickému kardinoidnému mikrofónu sníma superkardinoidný ešte viac zvuk zo smeru zdroja, avšak čiastočne aj zozadu. Preto ho používajú napríklad speváci, ktorí zároveň hrajú na nástroj. Svoje využitie nájde aj v akusticky nevhodných priestoroch, kde je potrebné snímať čo najmenej ruchov z okolia.

  • Osmičková - Zvuk prijíma smerom k zdroju aj zozadu, minimalizuje však záznam z bočných strán. Preto sa využíva predovšetkým na rozhovory, keď osoby sedia oproti sebe s mikrofónom uprostred.

  • Úzko smerová - Zaznamenáva zvuk priamo od zdroja a maximálne potláča vzruchy idúce zozadu. Nevýhodu predstavuje nižší frekvenčný rozsah. Najčastejšie sa s ním stretnete vo filmovom priemysle.

  • Nastaviteľná - Niektoré mikrofóny umožňujú smerovú charakteristiku prispôsobiť výmennými vložkami a môžu tak byť vhodné pre rôzne typy použitia.

Drôtový vs. bezdrôtový mikrofón

  • Drôtové mikrofóny sú výrazne lacnejšie, prenos zvuku je pritom spoľahlivejší, pretože nehrozí rušenie frekvencie.

  • Bezdrôtové mikrofóny ponúkajú úplnú slobodu pohybu a sú preto vhodné hlavne k živému vystupovaniu na pódiu alebo ku klopovým mikrofónom na prezentácie. Musíte u nich ale počítať s napájaním. To môže prebiehať buď z integrovanej batérie, kedy je potrebné mikrofón pred použitím nabiť pomocou dodávanej nabíjačky, alebo z vymeniteľných batérií.

Ostatné parametre

Rozmery a hmotnosť

U stojacich mikrofónov nemusíte rozmery a hmotnosť brať príliš do úvahy. Opakom sú ale mikrofóny, ktoré sa nasadzujú na telo, či hudobný nástroj, alebo tie, ktoré sa pri používaní držia v ruke. V takom prípade je potrebné dopredu premyslieť, kým, prípadne s čím bude mikrofón používaný.

Veľkosť membrány

Mikrofóny s menšou membránou zaznamenávajú zvuk veľmi presne a ostro, avšak sú citlivejšie na akustiku a majú vyšší vlastný šum. Použitie väčšej membrány tento šum redukuje, zvuk ale viac zafarbuje.

Každý mikrofón vie dobre zaznamenávať určitý frekvenčný rozsah, čo sa čiastočne odvíja práve od veľkosti membrány. Keď je väčšia, je mikrofón obvykle vhodnejší k basovým a všeobecne nižším tónom, naopak menšia membrána robí mikrofón vhodnejším na nahrávanie vyšších tónov ..

Maximálny akustický tlak

Vyjadruje najvyšší akustický tlak, aký mikrofón dokáže zaznamenať bez skreslenia. O dôležitý parameter ide predovšetkým vtedy, ak ho budete používať k hlučným zdrojom zvuku, napríklad bicím.

Impedancia

Ide o efektívny výstupný odpor elektrického obvodu v mikrofóne voči pripojenému vodiču. Väčšina mikrofónov disponuje výstupnou impedanciou menšou, ako 200 Ohmov. To dovoľuje použitie aj veľmi dlhých káblov bez skreslenia signálu.

Kondenzátorový mikrofón

Príslušenstvo

Káble

Primárne slúžia na prepojenie mikrofónu so zvukovým zariadením. U bezdrôtových mikrofónov so vstavaným akumulátorom slúžia na nabíjanie. U káblov sa zamerajte na kvalitu izolácie aj ohybnosť. Nekvalitné káble môžu mať krátku životnosť a zhoršovať kvalitu zvuku. Dôležitá je tiež dĺžka, najmä ak mikrofón bude používaný na pódiu pri živých vystúpeniach.

Stojan

Používa sa na to, aby bol mikrofón schopný samostatne stáť. Existujú stojany stolové, vhodné napríklad do konferenčných sál, a rovné pódiové, ktoré sa pokladajú na zem. U nich sa zamerajte najmä na nosnosť a výšku od zeme, ktorá býva často nastaviteľná. Pozor na lacné stojany, ktoré nemusia byť stabilné. U niektorých mikrofónov môže byť stojan súčasťou balenia, túto informáciu nájdete v popise produktu.

Držiak

Slúži na to, aby sa do neho mikrofón vsunul a tým bol zaistený, napríklad v stojane alebo na hudobnom nástroji. Okrem určenia pri výbere dbajte tiež na priemer mikrofónu a držiaku, tak aby boli vzájomne kompatibilné.

Ochranný kryt proti vetru

Pre svoj charakteristický vzhľad nazývaný tiež "dead cat" ("mŕtva mačka"). Má podobu látkového návleku, ktorý filtruje akustický tlak z okolia. Najčastejšie sa využíva pri zázname zvuku vonku, najmä pri natáčaní zvuku k videám. Dokáže tlmiť nárazy vetra.

POP filter

Ide o filter, ktorý po nasadení na mikrofón zabraňuje takzvanej retnici, teda javu, keď najmä pri hláskach B a P vzniká praskot pripomínajúci odpľuvnutie.

Puzdro/Obal

Môžu slúžiť buď na prenášanie mikrofónu, alebo na jeho ochranu pri používaní. V prvom prípade je lepšie zvoliť tvrdé puzdro, v ktorom je možné mikrofón pevne zaistiť a má dostatočnú tlmiacu vrstvu proti otrasom. U druhého typu potom berte do úvahy aj ergonómiu a hmotnosť, aby bolo používanie pohodlné.